Albania: Beatyfikacja

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 1 minutę

Albania: Beatyfikacja

W Szkodrze, w Albanii, 5 listopada zostało wyniesionych do chwały ołtarzy 38 męczenników z okresu komunistycznych prześladowań. Zostali oni zamordowani w latach 1945-1974. Błogosławionymi ogłoszono dwóch biskupów, wśród nich abpa Vincenca Prennushiego, 21 księży, 7 franciszkanów, 3 jezuitów, seminarzystę i 4 świeckich. Wszystkich uznano za ofiary prześladowań za wiarę w czasach komunistycznego reżimu Envera Hodży.
{[description]}

Mszy beatyfikacyjnej w katedrze Świętego Szczepana przewodniczył w imieniu Ojca Świętego prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. W uroczystościach wziął również udział przełożony generalny salwatorianów ks. Milton Zonta SDS, biskupi z różnych stron świata i ponad 300 kapłanów. Oficjalne źródła podają, że na beatyfikację przybyło ponad 10.000 pielgrzymów, w tym z Kosowa, Włoch, Chorwacji, Niemiec i Polski.
Liczną grupę stanowili przedstawiciele salwatoriańskiej parafii Bilaj. Grupa 25 skautów przyjechała do Szkodry, by uczcić 38 błogosławionych Pańskich.
Czerwono-czarne kolory chust harcerskich to narodowe barwy Albanii, ale dla młodzieży z Bilaj mają one jeszcze inne znaczenie. Czerń oznacza ziemię albańską bogatą w surowce i minerały, w tym głównie ropę i naturalny asfalt. Czerwień to krew męczenników, która zrosiła albańską ziemię.
„Podczas, gdy prześladowcy rozpływają się, jak wiele czarnych cieni, które znikają na zawsze w mrokach wiecznego zapomnienia, męczennicy są pochodniami światła, rozbłyskującymi na niebie ludzkości" - mówił w kazaniu kardynał Amato.
Jednym z kapłanów męczenników był pochodzący ze Śląska Opolskiego ks. Alfons Tracki. Ze względu na znajomość języków słowiańskich został on skierowany przez przełożonych na Bałkany. Posiadając niemieckie pochodzenie po matce, mówił biegle w języku niemieckim, co pozwoliło mu uratować wielu Albańczyków podczas niemieckiej okupacji Szkodry.


Albania: Beatyfikacja Zobacz galerię