Albania: Pierwsza Eucharystia

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Albania: Pierwsza Eucharystia

Najnowsze badania historyczne dotyczące parafii Bilaj potwierdzają to, co w ciągu wielu lat utrzymywało się w świadomości mieszkańców Mallkucza, iż kościół św. Mikołaja stał w tej wsi od wieków. Pierwsza świątynia została wzniesiona w XVI wieku, by dopiero w roku 1914 doszczętnie spłonąć.
{[description]}

Następnie za czasów panowania w Albanii króla Zoga I (1928-1939) powstał nowy kościół. Kiedy 7 kwietnia 1939 roku, wojska włoskie wkroczyły do Albanii kraj stał się włoskim protektoratem i częścią królestwa Włoch pod panowaniem Wiktora Emanuela III. Tereny obecnej parafii znajdowały się pod kontrolą żołnierzy z Bari, gdzie znajduje się sanktuarium św. Mikołaja. Wojskowi dowiedziawszy się, że znajduje się tu kościół poświęcony czci ich ulubionego świętego, pomogli go wykończyć i sprowadzili z Włoch figurę świętego patrona. W trakcie II wojny światowej, jak i po niej wielu katolików korzystało z posługi duszpasterskiej prowadzonej przy kościele w Mallkuczu. Niestety w roku 1967 zachwyceni ideologią komunizmu poplecznicy dyktatora Envera Hoxhy zrównali z ziemią dom Boży.
Żywa wiara i niezatarta pamięć o wielkości i świetności kościoła św. Mikołaja w Mallkuczu przetrwały przez dziesięciolecia. W październiku zeszłego roku rozpoczęła się budowa nowej świątyni na części odsłoniętych fundamentów starego kościoła. Dzięki łasce Bożej i ofiarnemu wsparciu dobrodziejów prace budowlane posuwały się sukcesywnie do przodu. Sprzyjająca pogoda i bezinteresowna pomoc ludności pozwoliły wznieść budowlę do stanu zamkniętego. 9 maja to dzień obchodów odpustu św. Mikołaja we wsi Mallkucz. Dzień ten jest wyjątkowy i uroczysty dla każdego mieszkańca wioski. Ogromną radością przepełnił serca katolików nowy dzwon bijący z wieży kościoła. Oznajmił on wszystkim wieść, że odbędzie się w nowym kościele Msza św. odpustowa. Sprowadzona z Włoch dwumetrowa figura św. Mikołaja stanęła w centrum absydy. Świątynia jest ciągle w budowie. Pozostało jeszcze wznieść ołtarz, położyć posadzki, pomalować kościół z zewnątrz i wewnątrz, wstawić ławki oraz zamontować panele słoneczne i oświetlenie, gdyż na wzgórzu, gdzie znajduje się kościół nie ma doprowadzonej linii energetycznej. Brakująca kwota na prace wykończeniowe to około 6000 Euro, których intensywnie szuka się wśród dobrodziejów i sponsorów. Stąd prośba do ludzi dobrej woli o wsparcie tego wielkiego i wiekopomnego dzieła ku chwale Boga Wszechmogącego i dla zbawienia duch nieśmiertelnych. W galerii znajdują się aktualne zdjęcia świątyni oraz kilka fotografii z przebiegu budowy kościoła.

www.misje.sds.pl


Albania: Pierwsza Eucharystia Zobacz galerię