Bielsko Biała: Nagroda papieska dla dr Anny Byrczek

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 3 minuty

Bielsko Biała: Nagroda papieska dla dr Anny Byrczek

Medal PRO ECCLESIA ET PONTIFICE to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej „Dla Kościoła i Papieża” – ustanowione przez papieża Leona XIII w 1888 r, przyznane zostało dr Annie Byrczek, założycielce bielskiego Domowego Hospicjum św. Kamila, przez papieża Franciszka w dowód uznania za Jej wyjątkowe zaangażowanie i działalność na rzecz kościoła i drugiego człowieka.
{[description]}

 Nadanie tego medalu papieskiego nastąpiło na wniosek Biskupa Diecezjalnego Romana Pindla z inicjatywy przełożonego Polskiej Prowincji Salwatorianów ks. Piotra Filasa.
Ceremonia wręczenia watykańskiego odznaczenie odbyła się 28 stycznia w kościele Salwatorianów pw NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, gdzie Hospicjum św. Kamila ma swoją siedzibę, podczas  uroczystej Mszy Św. odprawionej pod przewodnictwem ks. bpa Romana Pindla w koncelebrze z ks. Prowincjałem Piotrem Filasem SDS, wikariuszem generalnym naszej diecezji Markiem Studenskim, oraz kapłanami – opiekunami hospicjów w diecezji bielsko-żywieckiej. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście m.in. ks. bp senior Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezydent miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka, przedstawiciele środowisk i organizacji medycznych lekarzy i pielęgniarek, członkowie zespołów hospicyjnych diecezji bielsko-żywieckiej i diecezji sąsiednich.

W homilii ks. bp Roman podziękował dr Annie Byrczek za stworzone przez nią dzieło i osobom współpracującym, traktującym swój zawód, swoją pracę jako powołanie, misję, poświęcając swój wolny czas  tym, których dotyka choroba nowotworowa. Podczas laudacji ks. Prowincjał Piotr Filas SDS przedstawił obecnym   sylwetkę dr Anny Byrczek, jednej z najbardziej znanych postaci związanych  z działalnością hospicyjną na terenie Bielska-Białej i okolic, która „Idąc za głosem serca, w 1992 roku założyła i przez 17 lat kierowała nieformalną grupą Hospicjum św. Kamila, działającą przy parafii pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. W 2009 roku grupa nieformalna została zarejestrowana, jako stowarzyszenie pod nazwą "Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej", którego została Prezesem. Hospicjum pod Jej kierownictwem sprawuje bezpłatną i domową opiekę nad chorymi w terminalnym okresie choroby nowotworowej, zapewniając im godne życie aż do naturalnej śmierci. Działalność ta, to nie tylko pomoc medyczna, psychologiczna i socjalna, ale przede wszystkim forma ewangelizacji. Śmiało można powiedzieć, że Pani Anna poświęciła swoje życie, aby służyć drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu cierpiącemu - stającemu w obliczu własnej śmierci lub odejścia najbliższej osoby. Zainicjowała też istnienie wspólnoty wolontariuszy, którzy włączają się w dzieło hospicyjne, pogłębiając w ten sposób swoją własną relację z Bogiem. Urzekające jest to, że Pani Doktor postrzega siebie jedynie jako narzędzie w ręku Pana Boga, nie przypisując sobie najmniejszej zasługi. Jest tym samym wyraźnym świadkiem działania Bożego Miłosierdzia”.
Mocno zaakcentował fakt, że „Hospicjum - wielkie dzieło - jakie utworzyła i prowadzi Pani Anna Byrczek jest przykładem zjednoczenia ludzi, którzy bezinteresownie i z miłością spełniają uczynki miłosierdzia”. Przypomniał także to, że „działalność Pani Doktor jest zauważona na forum krajowym. W ubiegłym roku Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej zostało jednym z laureatów Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Wręczone po raz drugi w historii wyróżnienie honoruje szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne, budujące wspólnotę obywatelską”.

Gratulacje i podziękowania pani dr Annie Byrczek złożyli współpracownicy, przedstawiciele Beskidzkiej Izby Lekarskiej, Urzędu Miasta i rodziny pacjentów. Dziękując za te wszystkie ciepłe słowa, odznaczona, nie kryjąc wzruszenia, stwierdziła zwracając się do wolontariuszy Hospicjum św Kamila: „Kochani, ja odbieram medal, ale wiadomo, że został przyznany za to co zostało zauważone w moim otoczeniu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie mrówcza praca całego zespołu, który towarzyszy mi od początku hospicyjnej działalności. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają naszą posługę, w skutecznej pomocy chorym: ofiarodawcom, ludziom modlącym się w Modlitewnym Ruchu Hospicyjnym. ale i tym, którzy w ciszy swoich domów modlą się za nasze bezpieczeństwo, za dary Ducha Św. abyśmy wiedzieli jak postępować.  Dziękuję, prosząc równocześnie o nieustanną modlitwę w mojej intencji i całego zespołu Hospicjum św. Kamila, ale także Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, wszystkich hospicjów na terenie diecezji i całej Polski. Bez waszej modlitwy i bez waszego wsparcia niczego nie osiągniemy”.
A na zakończenie dodała: „ten medal, w którym ma udział cały zespół hospicyjny traktuję jako bodziec do podwyższenia naszej poprzeczki i jako zachętę do poprawy tego, co poprawić jeszcze powinniśmy. Bóg zapłać za modlitwę!” A my jako parafianie kościoła Salwatorianów pw NMP Królowej Polski, ale i  korzystający ze wzorcowej opieki hospicyjnej dla naszych najbliższych, wyrażamy swą radość i uznanie dla tak wysoko uhonorowanej Pani Doktor  i cieszymy się, że  jest tak blisko nas. Bo jak powiedział ks. bp Roman m.in. w homilii: „choroba nowotworowa jest znakiem naszych czasów i takim znakiem od wielu lat jest kościół, przy którym mieści się siedziba, baza, miejsce spotkań Hospicjum Domowego św. Kamila, któremu przewodzi pani dr Anna Byrczek”.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Galeria zdjęć: https://www.dropbox.com/sh/m97fnzoutmyjghg/AAASC_R_txxVDkN0EmF4meXGa?dl=0

tekst za: http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/1643-pro-ecclesia-et-pontifice-dla-dr-anny-byrczek