Generalat: Proces beatyfikacyjny Założyciela

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Generalat: Proces beatyfikacyjny Założyciela

Rodzina w Brazylii otrzymała łaskę przez wstawiennictwo O. Jordana, która może zostać uznana za cud. W dniu 24 stycznia 2014 roku małżeństwo mieszkające w Jundiaí, w Brazylii, z radością stwierdziło, że zostaną rodzicami. Z powodu problemów zdrowotnych w w czasie ciąży, przeprowadzono badania lekarskie, po których rodzice zostali poinformowani, że ich mająca przyjść na świat córka prawdopodobnie urodzi się z deformacjami kości. W tym trudnym momencie rodzice postanowili podjąć modlitwę przez wstawiennictwo O. Jordana, wspólnie z grupą Salwatorianów Świeckich, do której należą, a także z salwatorianami i siostrami salwatoriankami. Ich córka, Lívia Maria, urodziła się w doskonałym stanie zdrowia 8 września 2014 r., w święto narodzenia NMP i rocznicę śmierci O. Jordana.
{[description]}

Zarówno lekarze, którzy opiekowali się Lívią Marią i jej mamą, a także inni, z którymi się konsultowano, wyrazili opinię, że przypadku tego nie da się wyjaśnić z medycznego punktu widzenia. Wobec tego została podjęta decyzja o rozpoczęciu procedury kanonicznej mającej na celu oficjalne uznanie tego wydarzenia za cud przez wstawiennictwo Założyciela. Podjęte zostały przygotowania pod kierunkiem ks. Adama Tenety, postulatora generalnego i ks. Sydney'a de Macedo Gonçalves, z prowincji brazylijskiej, który został mianowany wicepostulatorem prowadzącym sprawę.

Po przygotowaniu wymaganej dokumentacji, skierowano oficjalną prośbę do biskupa diecezji Jundiaí. Odpowiedź biskupa była pozytywna i w dniu 11 listopada 2015 r. oficjalnie rozpoczęło się dochodzenie na szczeblu diecezjalnym i miała miejsce pierwsza sesja w kurii diecezjalnej w Jundiaí. W czasie tej sesji, pod przewodnictwem bpa Vicente Costa, ordynariusza, urzędnicy związani z dochodzeniem: delegat biskupi, promotor sprawiedliwości, notariusze i biegły lekarz, a także wicepostulator złożyli przysięgę, oraz zostały oficjalnie przyjęte przedstawione dokumenty.

Celem procesu diecezjalnego jest zebranie w oficjalny, kanoniczny sposób wszystkich dowodów - zarówno w formie dokumentów, jak i ustnych zeznań świadków - dotyczących domniemanego wydarzenia cudownego: niemożliwości naukowego wyjaśnienia zaistniałego faktu oraz tego, że miał on miejsce po modlitwie przez wstawiennictwo O. Jordana. W czasie roboczych sesji, które nastąpią, świadkowie zostaną przesłuchani a ich zeznania spisane. Po dokonaniu niezbędnych formalności i zakończeniu procesu diecezjalnego kopie całej dokumentacji zostaną przesłane do Rzymu. Tam dokumenty będą przedmiotem studium w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dopiero jeśli ostateczna opinia Kongregacji i decyzja Papieża będą pozytywne, wydarzenie będzie można uznać za cud przez wstawiennictwo O. Jordana.

Prosimy o Waszą gorącą modlitwę w intencji procesu. Jednocześnie czujemy się tym bardziej wezwani do modlitwy przez wstawiennictwo Założyciela we wszystkich naszych potrzebach.

Tekst pochodzi z grudniowego numeru Informationes