CFD Kraków: Dwuletnia formacja formatorów po raz piąty (siódmy)

Foto: {[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 4 minuty

CFD Kraków: Dwuletnia formacja formatorów po raz piąty (siódmy)

W poniedziałek, 12 września 2011 r., odbędzie się w Krakowie inauguracja kolejnej edycji Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych 2011-2013. Uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie dwuletniej formacji przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Szkoła jest organizowana przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, a patronat nad nią sprawuje Komisja ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

{[description]}

Dwuletnią formację rozpocznie osiemdziesięciu wychowawców ze środowisk diecezjalnych i zakonnych. Zdecydowana większość uczestników jest aktualnie zaangażowana w formację seminaryjną i zakonną na różnych jej poziomach; dla pozostałych udział w Szkole jest formą przygotowania do podjęcia w przyszłości posługi wychowawczej. Uczestnicy bieżącej edycji Szkoły pochodzą nie tylko z Polski, ale również z Białorusi i Ukrainy, Austrii, Czech i Węgier.

Program formacyjny Szkoły oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych adhortacji apostolskich: „Pastores dabo vobis” Jana Pawła II oraz „Verbum Domini” Benedykta XVI. Te dwa dokumenty stanowią swoiste „podręczniki” wyznaczające cel, charakter i dynamikę zajęć. Integralnie pojmowana formacja formatorów, realizowana na poziomach ludzkim, intelektualnym i duchowym, obejmować będzie modlitwę Słowem Bożym (lectio divina), wykłady i konwersatoria, warsztaty oraz indywidualne rozmowy formacyjne.

W Centrum Fomacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie przeprowadzono dotąd cztery edycje Szkoły Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych: 2001-2002, 2004-2005, 2007-2009 i 2009-2011. Dwie wcześniejsze edycje odbyły się w Konstancinie-Jeziornej – dla ojców duchownych oraz w Sulejówku – dla wychowawców zewnętrznych).

Więcej na temat tej inicjatywy formacyjnej na stronie internetowej Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie – www.cfd.sds.pl.

 

ks. Piotr Szyrszeń SDS
CFD Kraków

***

Szkoła Wychowawców organizowana jest pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, co podkreślała obecność członków tej Komisji również w trakcie poprzednich edycji.

* „Nie do pomyślenia jest prowadzenie innych, gdy samemu się nie jest prowadzonym przez Słowo Boże, przez jego czytanie, medytację lub lectio divina. Nie można prowadzić innych, gdy samemu nie podda się swojego doświadczenia wiary i dojrzewania innemu kierownikowi duchowemu. Niemożliwe jest dziś także prowadzenie innych, zwłaszcza młodych, bez odwołania się do doświadczenia zdobywanego w grupie, we wspólnocie czy na warsztatach” (kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa KEP, 29 maja 2009).

* „Chciałbym wyrazić moją radość z tej niezwykle cennej inicjatywy, zmierzającej do zagwarantowania Seminariom w Polsce i w krajach Europy Wschodniej odpowiedniej liczby dobrze przygotowanych wychowawców. Ponadto ogromnie cieszę się, że doświadczeniem formacyjnym, scalającym i pogłębiającym wszystkie zajęcia rozpoczętego cyklu formacyjnego będzie modlitwa Słowem Bożym przeżywanym według wiekowej tradycji lectio divina. Ojciec Święty Jan Paweł II, nawiązując do tej formy modlitwy zauważał, że szczególnie kapłani są wezwani do słuchania i rozważania Słowa Bożego w duchu kontemplacji po to, by karmić nim zarówno umysł, jak i serce” (kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej, list z 23 września 2009).

* „W Roku Kapłańskim ogłoszonym przez Benedykta XVI jeszcze bardziej sobie uświadamiamy wagę formacji formatorów diecezjalnych i zakonnych. Bardzo ważna sprawa! Od formacji kapłanów i od ich posługi w poważnym stopniu zależy przyszłość Kościoła nie tylko na polskiej ziemi” (abp Damian Zimoń, metropolita katowicki i członek Komisji ds. Duchowieństwa KEP, 14 września 2009).

* „Moment oczyszczenia. (…) Dotknięci jesteśmy, – dzisiaj wielu autorów mówi tak również o wierze –, że dosięgnęła nas supermarketyzacja: z półki wybieramy to, co nam odpowiada, jak w supermarkecie. Tymczasem zwłaszcza w tym momencie oczyszczenia trzebaby się zgodzić na to, że Tym, który nam do naszego wnętrza podaje Słowo, jest Bóg. Trzeba się zgodzić na to, że nie wybiera się z Pisma świętego tekstów, które pasują; że nie wybiera się słów, które są bezpieczne. Całe Pismo Święte jest napisane do mnie” (bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, 3 marca 2010).

* „W czasach Ojca Jordana istniała ogromna ignorancja religijna, a w konsekwencji Rewolucji Francuskiej dominować zaczął duch świecki i wrogość do religii i Kościoła katolickiego. Ojciec Jordan wychowywał swych kandydatów do zgromadzenia przygotowując ich do osobistej relacji z Chrystusem. (…) Tylko ta osobista więź z Chrystusem dawała gwarancję przetrwania w tym zlaicyzowanym świecie. Podobne czasy mamy teraz. Jedyną drogą do pokonania tego ducha świeckiego i mierności, która się wkradła w życie kapłańskie i zakonne, jest radykalizm w naśladowaniu Jezusa, który musimy pokazać przede wszystkim przez świadectwo naszego własnego życia kapłańskiego czy zakonnego” (ks. Andrzej Urbański SDS, przełożony generalny salwatorianów, 21 maja 2010).

* „Kapłan to sługa i głosiciel Słowa. Wszystkie dokumenty Kościoła poświęcone kapłaństwu rozpoczynają się od refleksji nad tym ważnym zadaniem powierzonym pasterzom. W adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Pastores dabo vobis czytamy, że istotnym elementem seminaryjnej formacji duchowej jest ‘połączone z rozmyślaniem i modlitwą czytanie Słowa Bożego (lectio divina), słuchanie pokorne i pełne miłości Tego, który mówi’” (bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, 6 września 2010).

* „Tak wielką wagę przywiązuje formacja w tym studium do Bożego Słowa. W pewnym sensie to studium wyprzedziło to wszystko, co napisał Benedykt XVI w ostatnim dokumencie o Słowie Bożym, w adhortacji apostolskiej ‘Verbum Domini’ (…). Wydaje się, że naszemu duszpasterstwu, ale również naszej formacji do kapłaństwa, jakby tej ważnej części brakowało, jakby czegoś brakowało, jakby brakowało tego właśnie mocnego akcentu na Słowo Boże. Stąd ważnym jest wspomaganie innych, by słowo Boże znalazło należne mu miejsce” (bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej i członek Komisji ds. Duchowieństwa KEP, 20 maja 2011).

www.cfd.sds.pl